Здається, що немає нічого зручнішого та актуальнішого, ніж морква по-корейськи. Вона дуже швидко готується, і всього у декілька простих кроків. Усе, що необхідно зробити, — це натерти овоч та додати необхідну кількість спецій. І вже наступного дня у вас на столі велика кількість закуски, яка доволі довго зберігається та може послужити для абсолютно різних цілей.
Втім, навіть така, здавалося б вже базова річ, може набриднути. У такому випадку ми пропонуємо вам спробувати зробити схожу закуску, але за грузинським рецептом. На відміну від корейської моркви, рецепт якої був згенерований на пострадянському просторі, і отримав свою назву просто завдяки характерній гостроті, яку містить корейська кухня, морква по-грузинськи наближена до національної кухні набагато більше.
Але дуже важливо не перегнути палицю з гостротою, адже далеко не всі гості, і не всі домашні зможуть вживати таку закуску. Тому регулює рівень самостійно, активно пробуйте під час процесу приготування та краще додавайте інгредієнти поступово, щоб уникнути небажаних ефектів.
Інгредієнти
- томати — 1 кг;
- перець болгарський червоний – 2 шт.;
- морква — 1 шт.;
- часник — 5 шт.;
- кінза, пучок — 1 шт.;
- сіль — до свого смаку;
- приправа “Хмелі-сунелі” — 10 г.
Як приготувати смачну моркву по-грузинськи
Для початку необхідно розібратися з усіми овочами: помийте їх та почистіть. Перець необхідно позбавити серцевини та нарізати лапшою. Помідори розрізаємо на четвертинки, але якщо у вас великі овочі, регулюйте розмір самостійно. Часник пропускаємо через прес. Моркву натираємо на спеціальній тертушці.
Подрібніть всю зелень, додайте необхідні спеції та все добре перемішайте між собою. Кінзу можна замінити на петрушку чи інші елементи, які вам більше до вподоби.
Хмелі-сунелі – на спеції для моркви по-корейськи або на паприку та чорний перець.
Помідори полийте соусом і добре перемішайте. Поставте у холодильник на 6-8 годин. Перед подачею прикрасьте листочками кінзи.