Кожна господиня, яка вирощує розсаду, стикалася з ситуацією, коли насіння не проростає взагалі. Проходить тиждень, два, три… Все, що з’являється, це одне розчарування, особливо, якщо на посадку рослин було витрачено чимало часу та грошей. Утім, досвідчені городники розповідають, що навіть в таких, здавалося б, безнадійних ситуаціях, є кілька рішень.
Перше, на що потрібно звернути увагу, наявність правильних умов для пророщування насіння. Різні культури потребують різного температурного режиму, вологості та освітлення. Якщо розсада не проростає, варто перевірити температуру в приміщенні, де зберігається контейнер з насінням. Багато культур потребують тепла, тому недостатня температура може стати причиною того, що насіння не прокльовується. Також важливо, щоб ґрунт був вологим, але не занадто мокрим, адже надмірна волога може призвести до гниття насіння.

Якщо температура і вологість в порядку, варто перевірити якість насіння. Придбане в магазині насіння може мати термін придатності, і якщо цей термін минув, насіння може не прорости. Пам’ятайте, що навіть при зберіганні насіння в оптимальних умовах, старі насіння можуть втратити свою схожість (здатність до проростання). Тому, перед посадкою, варто зробити тест на проростання, помістивши кілька насінин у вологий рушник на кілька днів і спостерігаючи, чи з’являються на них корінці.
Ще одна причина, через яке насіння може не проростати взагалі, є поганий ґрунт. Якщо він був важким або занадто щільним, це може обмежити доступ повітря до корінців. У такому випадку варто або замінити ґрунт на більш легкий, або змішати його з піском чи перлітом для покращення аерації. Додатково можна спробувати замочити насіння в стимуляторах росту або розчинах, які підвищують їх схожість.
Якщо всі умови в порядку, а насіння все одно не проростає, варто задуматися про можливі захворювання. Грибки або бактерії можуть негативно впливати на схожість насіння, тому обробка насіння перед посадкою спеціальними препаратами, що знищують шкідливі мікроорганізми, може бути корисною.