Лишайники або мхи з’являються частіше на все на ослаблених та хворих деревах. Вони уповільнюють ріст садових дерев, але самі по собі паразитами не називаються. Лишайники ростуть тільки завдяки фотосинтезу. Якщо вони потрапляють у несприятливу середу, то припиняють свій розвиток і знов активізують його, як тільки з’являються для цього відповідні умови.
Експерти називають серед головних причин появи лишайників та мхів на корі – ослаблення самого дерева. Процеси формування зеленої рослинності на поверхні деревини активізуються, наприклад, якщо вона підмерзла взимку. Сприятимуть появі лишайників на корі дерев також тріщини в стовбурі і надмірне розростання крони. Це призводить до недостатньої освітленості і вентиляції.

Якщо мох чи лишайники на деревах не видаляти, то через 2-3 роки вони заполонять собою увесь стовбур. І рослина почне потупово гинути.
Експерти наголошують, що позбавитись від моху чи лишайників на садових деревах можна механічним способом. Він – самий надійний та ефективний.
Скобління лишайнику вручну – найкращий метод, адже провести цю процедуру можна за допомогою капронової щітки, залізної пластини або скребка. Відразу після очищення те місце, де росли лишайники – обробляють 5% розчином залізного купоросу.
Важливвий нюанс – обдирати мох та лишайники зі стовбурів дерев треба, коли рух соків в товщі стовбуру вже завершено або ще не розпочато. Тобто, ідеальний час для таких робіт – кінець осені або зими. Зчищайте мох, коли на вулиці ще тріщать морози – і тоді вам точно вдасться відскоблити лишайники.

Відшкребайте мох та лишайники обережно, щоб не пошкодити кору. Інакше в майбутньому існує ризик зараження дерева паразитами та інфекціями. Знятий з дерева мох утилізують.