Фітофтороз є найбільш поширеною хворобою, яка найчастіше з’являється на помідорах. Ця є грибком, спори якого можуть перебувати в будь-якому середовищі – в землі, на залишках рослини чи на насінні. Оскільки цей грибок існує в різних місцях, то боротьба з ним теж тривала і не проста.
Процес зараження починається з листя, на якому зʼявляються темні плями, потім грибок поширюється на стебла, і згодом досягає плодів. Листя засихає і вся рослина з часом гине. Ця хвороба швидко передається від одного куща до іншого, тому урожай втратити легко. Розглянемо кілька причин, які вказують на ознаки розвитку фітофтори. Щільна посадка та підвищена вологість ґрунту, слабке рослинне середовище. Дощова погода та прохолодні погодні умови сприяють розмноженню грибка.

У процесі вирощування томатів часто використовуються різні народні методи, які допомагають позбутись різних захворювань та підвищити врожайність. Одним із таких способів є обприскування листя молочною сироваткою. Потрібно розвести ці два інгредієнти у рівних пропорціях з водою, і обробляти ним помідори щодня.
Інший метод – це настій з часнику з марганцівкою. Для його приготування вам знадобиться 100 грамів подрібненого часнику, який потрібно залити склянкою води та настояти протягом 24 годин. Після цього настій необхідно процідити, додати грам марганцівки і довести до обʼєму 10 літрів. Кожні десять днів потрібно обприскувати рослини цим розчином.

Рекомендується застосовувати попіл, його потрібно розсипати міжряддями помідорів через тиждень після посадки, повторювати процедуру потрібно під час завʼязування плодів.
Наступне, обприскування молочною сумішшю з йодом. Один літр знежиреного молока слід розвести у 10 літрах води і додати 15 крапель йоду. Даний розчин використовувати кожні два тижні. Дієвим способом позбутись фітофтори є використання дріжджів. Можна обробити помідори розчином – 100 г дріжджів і 10 л води.