Олешківські піски – природне чудо на карті України і Європи. Але те, як саме воно утворилося досі незрозуміло. Існує багато гіпотез і легенд, проте незрозуміло що саме є правдою і першопричиною, а що завершило формування цього незвичного піщаного масиву.
У цій місцевості піски були давно, але тому вигляду, який ми бачимо зараз, можна завдячувати творцю заповідника Асканія-Нова барону Фальц-Фейну.
Олешківські піски – не суцільний піщаний масив. Він складається з окремих ділянок – масивів, кожна з яких відрізняється своїм унікальним ландшафтом, кліматом і тваринами.
Ще одна особливість, яка вирізняє Олешківські піски – те, що вони рухаються. Ця їхня властивість завдавала жителям навколишніх сіл багато незручностей, оскільки сягали будинків і перекривали виходи. Згодом межі пустелі засадили штучними насадженнями і піски припинили надокучати місцевим. Натомість стали ще одним туристичним місцем Півдня України.
Існує думка, що називати Олешківські піски пустелею не зовсім доцільно, адже під товщею піску є пласт води. Але при цьому її використання і розробка колодязів категорично заборонена. Якщо ж почати будь-які роботи з дослідження і видобутку води, її не вистачить рослинам. А, отже, пустеля розширюватиметься і перетвориться на справжню пустелю.
Колись на території Олешківських пісків відпрацьовували бомбардування льотчики країн Варшавського договору. Через це в лісах поблизу пустелі можна знайти снаряди того періоду. Також це стало причиною того, що ця місцевість малодосліджена. Та незважаючи на воєнну сторінку в історії природного парку, тут є всі умови для активного пішохідного, кінного, велосипедного, автотуризму.
На території Олешківських пісків займаються йогою і проводять різні змагання. Цьому сприяє унікальна природа, чисте повітря і неймовірно прозоре небо. Вночі тут можна побачити Чумацький шлях і повний місяць. Ті, хто відвідали це місце кажуть, що на Олешківських пісках місяць сходить настільки низько, що, здається, його можна торкнутися рукою.