Ось і настала та пора, коли можна легко “попасти” на дуже гарні фрукти та овочі в магазині, прийти додому, все порізати, спробувати шматочок і максимально розчаруватися. Така не дуже приємна річ уже восени може статися при купівлі огірків та помідорів. У магазині все так чудово виглядає: огірки ідеально зелені, з колючками, ніби щойно зірвані з грядки, і навіть виблискують у світлі лампочок у супермакеті. Така ж ситуація і з помідорами: вони ідеально червоні, теж блищать, а ще мають ідеальну форму. На цих овочах жодної плями, чорної точечки, або жовтуватості. Виглядає все, ніби, як з картинки в інтернеті, що просто неможливо, не купити.
Вже вдома розрізані та блискучі огірки можуть виявитися жовтуватими в середині, з відсутністю соковитості, гіркі, або на смак просто ніякі. “Пластмасові” огірки. Це єдине, що можна про них сказати. Щоб не потрапити в таку ситуацію, ще в магазині слід зрозуміти, що якщо у листопаді зазначається, що ці огірки вирощені на грядці, то це точно не правда. Точніше, це старі огірки, які могли зірвати з грядки ще місяць тому і просто зберігати в прохолодному приміщенні, поки не прийшов їх час продати. Тому, перший лайфхак — купити огірки, які вирощені в теплиці. Восени та взимку краще лише так. У всякому разі, вони матимуть хоч якусь соковитість і не будуть жовтуваті в середині.
Як відомо, в досить холодному приміщенні огірки можуть зберігатися й до самого Нового року. От саме тому з ними потрібно бути й обережними, при їх купівлі в магазині. Ще один варіант: ніколи не купувати огірків багато. Взяти трішки. Якщо вдома вони виявляться смачними, то завжди можна сходити в той самий магазин ще раз і взяти вже ту кількість, яка потрібна.