Учені дослідили, як стрес впливає на старіння головного мозку людини

В ході дослідження науковці вивчили тканини головного мозку померлих людей, щоб оцінити вплив ПТСР і klotho на епігенетичний вік нервових клітин.

Переживання людиною стресової ситуації спричиняє більш швидке старіння. Так, американські вчені Медичної школи Бостонського університету довели, що посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) здатний викликати у людини прискорене старіння головного мозку. Це відбувається в тому випадку, якщо людина має особливий варіант гена klotho, що пов’язаний з довголіттям.

Стаття з результатами дослідження була опублікована в журналі Neuropsychopharmacology.

В ході дослідження науковці вивчили тканини головного мозку померлих людей, щоб оцінити вплив ПТСР і klotho на епігенетичний вік нервових клітин. Ген klotho відомий саме як біомаркер клітинного старіння і вікових проблем зі здоров’ям. Зараз активно досліджується зв’язок цього гена з когнітивними порушеннями, хворобою Альцгеймера і здоров’ям тканин головного мозку. Відомо, що підвищена активність klotho забезпечує захисний ефект проти зниження когнітивних функцій у людей похилого віку. З іншого боку, травматичні стреси спричиняють клітинне старіння і підвищують біологічний (епігенетичний) вік людини.

Головний мозок

Епігенетичний вік визначається кількістю метильних груп (СН3), приєднаних до ДНК, які впливають на активність генів. Дослідники з’ясували, що певні зміни в гені klotho, що утворюють варіант (аллель) rs9315202, опосередковують зв’язок між ПТСР і рівнем метилювання ДНК у людей старше 45 років. Прискорене епігенетичне старіння відбувається  в тканинах моторної кори мозку.

Дослідники стверджують, що і ПТСР, і rs9315202 впливали на запалення, кардіометаболічні захворювання і нейродегенерацію, в тому числі ту, що характерна для хвороби Альцгеймера. Це відбувалося за рахунок того, що зміни в гені робили klotho вразливим до стресу і сприяли зменшенню його активності. Посилення експресії klotho, пишуть вчені, є багатообіцяючим терапевтичним втручанням для уповільнення клітинного старіння і боротьби з невропатологіями, особливо у літніх людей, що знаходяться в стресовому стані.

Схожі статті

Ця звичка додає 20 см до вашої талії: простий спосіб прибрати зайвий жир з живота

Чимало людей не розуміють не лише базових принципів схуднення, ні навіть причин і особливостей набору зайвих кілограмів. А без цього майже неможливо досягнути омріяної стрункості.

Кориця та кава: гастроентерологи назвали 3 наслідки їхнього спільного вживання

Кориця у каві — це дрібниця, яка змінює все. І смак приємніший, і цукру менше хочеться. Але мало хто знає, як така дешева спеція впливає на наше самопочуття при регулярному вживанні.

Можна їсти хоч щодня, не набираючи ні грама зайвої ваги: 5 корисних солодощів

Їсти солодощі та не набирати зайвих кілограмів? Для багатьох людей це мрія. Але у ній немає нічого неможливого. Просто треба обирати правильні смаколики, які будуть корисними для здоров'я.

Риб’ячий жир — найкорисніша добавка для здоров’я: як він дозволяє мозку працювати на 100%?

Якщо хочете, щоб ваше здоров'я було міцним, думки — ясними, а самопочуття — чудовим навіть у старості, то варто включити у свій раціон риб'ячий жир. Але скільки та як часто варто його пити?

Сезон кліщів розпочався: що робити, якщо додому після прогулянки ви прийшли не самі

Ці поради допоможуть уникнути імовірність принести до себе додому кліща або кліщів. А також, зрозуміти, що робити, якщо не бажаний гість, все ж таки, прив'язався до вашої шкіри.

Як адаптуватися до переведення часу і розбудити дитину в садочок чи школу: 5 ефективних порад

Ці поради допоможуть вам і вашим дітям швидше та легше прилаштуватися до переведення стрілок годинників. Ви зможете розбудити своїх дітей, як у дитячий садочок, так і в школу.