Переживання людиною стресової ситуації спричиняє більш швидке старіння. Так, американські вчені Медичної школи Бостонського університету довели, що посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) здатний викликати у людини прискорене старіння головного мозку. Це відбувається в тому випадку, якщо людина має особливий варіант гена klotho, що пов’язаний з довголіттям.
Стаття з результатами дослідження була опублікована в журналі Neuropsychopharmacology.
В ході дослідження науковці вивчили тканини головного мозку померлих людей, щоб оцінити вплив ПТСР і klotho на епігенетичний вік нервових клітин. Ген klotho відомий саме як біомаркер клітинного старіння і вікових проблем зі здоров’ям. Зараз активно досліджується зв’язок цього гена з когнітивними порушеннями, хворобою Альцгеймера і здоров’ям тканин головного мозку. Відомо, що підвищена активність klotho забезпечує захисний ефект проти зниження когнітивних функцій у людей похилого віку. З іншого боку, травматичні стреси спричиняють клітинне старіння і підвищують біологічний (епігенетичний) вік людини.
Головний мозокЕпігенетичний вік визначається кількістю метильних груп (СН3), приєднаних до ДНК, які впливають на активність генів. Дослідники з’ясували, що певні зміни в гені klotho, що утворюють варіант (аллель) rs9315202, опосередковують зв’язок між ПТСР і рівнем метилювання ДНК у людей старше 45 років. Прискорене епігенетичне старіння відбувається в тканинах моторної кори мозку.
Дослідники стверджують, що і ПТСР, і rs9315202 впливали на запалення, кардіометаболічні захворювання і нейродегенерацію, в тому числі ту, що характерна для хвороби Альцгеймера. Це відбувалося за рахунок того, що зміни в гені робили klotho вразливим до стресу і сприяли зменшенню його активності. Посилення експресії klotho, пишуть вчені, є багатообіцяючим терапевтичним втручанням для уповільнення клітинного старіння і боротьби з невропатологіями, особливо у літніх людей, що знаходяться в стресовому стані.