200 мільйонів нюхових клітин можуть зрадити нас в одну мить, якщо ми раптом зазнаємо агресивного нападу руйнівних вірусів чи бактерій. В таких випадках людина втрачає можливість розрізняти запах.
Аромат кави та свіжоспеченого, ще гарячого духмяного тістечка залишаються у спогадах, ранок не дарує бадьорості і якщо до цієї втрати додається ще й втрата смаку то першою думкою, котра миттю пронизує мозок, є власне переконання у початку захворювання на Covid-19.
Так, адже саме втрата нюху та смаку є найбільш поширеними симптомами хвороби, викликаної збудником SARS-CoV-2 з китайського міста Ухань.
Однак чи справді втрата можливості сприймати всю гамму запахів є ознакою зараження лише новим штамом коронавірусу?
Чи можуть бути інші причини? Так. І їх досить багато.
Аносмія (повна втрата нюху) та гіпосмія (часткова втрата нюху до деяких речовин) мають безліч причин для виникнення.
Фізіологічно аносмія проявляється внаслідок появи перешкод на шляху проникнення пахучих молекул до рецепторів або внаслідок руйнування нейроепітелія, або через руйнування шляхів проходження нервових сигналів по нерву до відповідних ділянок головного мозку.
Причини можуть бути найрізноманітніші.
Наприклад, внаслідок перенесеної черепно-мозкової травми. Досить часто подібне трапляється, якщо було завдано ударів в потиличну зону черепа.
Іноді лікарі діагностують наявність злоякісних новоутворень в носоглотці, котрі побіжно призводять до втрати нюху. Або наявність поліпів та їхнє розростання, що часто потребує хірургічного втручання.
Ще однією з частих причин втрати нюху профільні лікарі називають згубну звичку до тютюнопаління. Продукти спалювання цигарок активно руйнують чутливі до сприймання запахів клітини носа та призводять до їх деградації. Крім того, знищується слиз, котрий має захищати ці чутливі клітини від агресивних зовнішніх впливів. Таким чином здатність сприймати запахи у тих, хто активно курить, знижується до критичних рівнів.
Потрапляння отруйних токсичних речовин до організму також провокує втрату нюху. Такі хімічні сполуки як акрилат та метакрилат, хімічний елемент кадмій здатні повністю позбавити людину одного з основних відчуттів.
Серед переліку причин аносмії зазначають також звичку зловживати ліками — в першу чергу всілякими носовими спреями і назальними каплями.
Втрата нюхуДеякі специфічні захворювання, такі як хвороба Паркінсона чи Альцгеймера, також можуть призвести до аносмії, зрештою, як і вікове старіння організму загалом.
До речі, нюх і здатність відчувати біль тісно пов’язані між собою, бо мають, як вбачається з досліджень, спільний канал передачі нервових імпульсів.
Отже, як бачимо, втрата можливості насолодитись ароматами зовсім не є, автоматично, наслідком вірусного захворювання, котре вже майже рік вимучує населення планети.