Чимало українців купували мандарини, приносили їх додому, а вони були не солодкими, з великою кількістю кісточок, а ще — зеленуваті. Дієтологи встановили, що потрібно знати для того, аби купити солодкі мандарини, до того ж, практично без кісточок. Для цього, в першу чергу, необхідно знати, які сорти мандарин, самі по собі, є солодкими. Таки сортів є декілька: клементин (Алжир), муркотт (Флорида), уншіу (Китай).
Як правило, в супермаркетах пишуть, як сорт мандарину, так і його походження (з якої країни ці плоди). Тому, можна просто запам’ятати, або зберегти собі ці назви в записник телефону. Ще один лайфхак, чим тепліша країна, тим солодші мандарини. Так, якщо наприклад мандарини нині привезені з Греції, то зрозуміло, що нині там холодно. А ось, якщо з Єгипту, то там тепліше. Адже, в Єгипті туристичний купальний сезон цілий рік. А в Греції, Іспанії, Італії чи Франції, у цю пору року, погода злегка тепліша, ніж в Україні. Але у них також зима.
Також, купуючи мандарини, потрібно звертати увагу на те, яка в них “шкірка”. Насамперед, вона повинна бути без пошкоджень, без вм’ятин чи плям. Також, цей цитрусовий плід не має бути липким, або сухим. Мандарини, які мають насичено яскраво-помаранчевий колір, імовірніше всього, що будуть найсолодшими.
Ще одне, на чому можна попастися, це на розмірі цього фрукту. Великі мандарини абсолютно не означають, що будуть солодкими. Тому, орієнтуватися суто по розміру, не варто. Найбільш маленькі мандаринки можуть виявитися більш солодкими. Краще всього — це орієнтуватися на вагу. Соковиті й більшу кількість рідини, як раз, мають ті фрукти, що більше важать. Хоча, ззовні вони можуть виглядати меншими, або бути взагалі маленькими. Ще слід орієнтуватися на те, яку “верхівку” має мандарин. Якщо більш темну, то значить, що його зривали, коли він був більш стиглим.