Святий Йоан, якого завдяки красі і силі його слова назвали Золотоустим (Хризостомом) народився в Антіохії Сирійській близько 347 року. В ранньому віці залишився сиротою і його виховувала мама.
Будучи нащадком багатого роду, Йоан мав змогу вчитися і робив це з охотою. Разом тим, він не любив розкошів і навіть хотів піти монахом на пустелю, але зважив на маму і залишився при ній.
Однак Йоан і вдома провадив життя, повне зречення – багато молився, постився і накладав на себе покути. Згодом Йоан прийняв чин ченця. Його духовне життя проходило під супроводом єпископа Антіохії святого Мелетія. У віці 39-ти років Йоан був висвячений на пресвітера і єпископ доручив йому проповідувати в Антіохі, що зазвичай робив сам.
Храм святого Йоана Золотоустого у м.Львів, підсвіченийСвятий Йоан у проповідях почав виголошувати Святе Писання: пояснював книги Старого Заповіту, Євангелії. Також зачитував і пояснював Діяння святих апостолів.
У 398 році народ обрав Йоана Золотоустого єпископом Царгорода (нині м.Стамбул). Завдяки його проповідям відбулися чисельні навернення поган у християнство не лише в Царгороді, але й у Фінікії, Ефесі, Фригії, Кесарії, Сирії. Люди замість цирків люди почали наповнювати церкви.
Святому Йоану Золотоустому належить авторство нинішньої Божественної літургії.
Через чотири роки за змовою заздрісників і недоброзичливців Йоана засудили на вигнання до Вірменського містечка Кукус. А звідти вже хворого перевели у містечко Питиунт, в Колхиді, на північному березі Чорного моря. Дорогою святий помер. Сталося це 14 вересня 407 році.
Через 30 років його мощі були перевезені до Царгорода, де покояться й донині.
Цього дня іменини святкують Герман, Іван, Григорій, Василь.
За народним повірям цього дня не можна мити голову, купувати речі.
Народні прикмети на 26 листопада
- Дерева вкрилися інеєм – буде урожайний рік.
- Сніг падає великими пластівцями – буде легкий мороз.
- Каркають ворони – чекай відлиги.
- Якщо йде дощ або негода, то в наступному році буде багатий урожай.
- Чумацький шлях добре видно – настане холоднеча.
- Чутно як ліс шумить – погода зіпсується.
- Днем снігопад – ввечері мороз.
- Будь-які опади в цей день обіцяють наступ врожайного року.