Традиційно у візантійській традиції Святі ангели Гавриїл і Рафаїл, а також Архистратиг Михаїл згадуються Літургіях Йоанна Златоустого чи Василія Великого.
Вважається, що вони своїми піснеспівами беруть участь у співслужінні кожної Божественної Літургії.
Основне завдання ангелів – опікуватися людьми, допомагати їм звершувати волю Божу і доносити до Бога наші молитви і прохання. У Святому Писанні сказано, що ангели радіють за покаяння кожного грішника. Там, на небі, вони за нас переживають, готові нам допомагати, але не мають такого права вмішуватися у наше життя, тому маємо ми молитися – просити і дякувати за опіку і наставництво.
Саме за готовність служити, найперше, Господеві, а далі – нам, ангели є для людей прикладом для наслідування. Звідси й пішов вислів, який вживають на означення чесної, доброї, скромної, слухняної, завжди готової прийти на допомогу людини – «він – ангел».
Молитва на понеділок щотижня
Молитва до Ангела хоронителя
О, святий Ангеле хоронитею мій, покровителю мій! Сокрушеним серцем і болісною душею стою перед тобою, благаючи: почуй мене, грішного(-ну) (ім’я). Що з гірким плачем взиваю: не пом’яни беззаконь і неправд, якими я прогнівляю тебе в усі дні і години, і творю себе недостойним(-ою) милості і благості Господа.
Будь до мене милосердним і не відлучайся від мене до кінця мого життя. Розбуди мене від сну гріховного і сприяй твоїми молитвами створити плоди, достойні покаяння. Найбільше ж збережи мене від смертельних гріховних падінь. Щоб я не загинув(-ла) у відчаї і щоб не радів ворог через мою загибель.