Мешканці відомих у всьому світі “блакитних областей”, що розташовані в деяких регіонах Греції, Японії та Коста-Ріки, мають цікаву особливість. Вони в 10 разів частіше за тих же американців живуть до 100 років. Як їм це вдається і чим снідають довгожителя – розповідаємо нашим читачам далі.
Люди з тих регіонів, де фіксується велика кількість довгожителів — вживають в їжу переважно продуктами рослинного походження. Вони обирають собі в пріоритет родинний затишок та сніданок разом із близькими за столом. Сніданок в довгожителів зазвичай дуже простенький.
Щодня люди, які змогли дожити до 100 років — їли вівсяну кашу. Вони називають цю страву справжнім еліксиром та повним комплектом користі для здоровʼя.
Одна з таких довгожительок на імʼя Мардж Джеттон мешкає в блакитній зоні Каліфорнії (Лома-Лінда). Щодня ця жінка їсть на сніданок відварену вівсянку. Зараз героїні розповіді вже 100 років. Жінка прокидається рано та щодня виконує вправи з активної ходи.
Безпосередньо перед сніданком Мардж випиває 6 склянок води, а потім — їсть вівсянку та запиває її соком з чорносливом.
Вівсяна каша взагалі-то є одним із популярних сніданків у мешканців Лома Лінда.
Наповнюючи ситним сніданком з вівсяної крупи, люди надають організму тільки найкорисніші речовини для здоровʼя, поживні складові та антиоксиданти, які запобігають захворюванням.
Про користь вівсяної каші кажуть і науковці. За їхніми словами — в складі вівсянки міститься особливий компонент — бета-глютен. Це розчинна клітковина, яка може відігравати важливу роль у зменшенні ризиків серцево-судинних захворювань.
Під час вживання вареної вівсяної каші поганий холестерин не потрапляє до організму. Водночас цей продукт стимулює імунну систему та запобігає розвитку захворювань і потраплянню в організм інфекцій.
Отже, вівсяна каша — це чудова страва до сніданку. І в особливості для тих, хто хоче дожити до 100 років. В складі цільного зерна міститься розчинна клітковина, яка допомагає підтримувати “здоровий” рівень холестерину та підтримувати здоровʼя серця.