Цей рецепт вас точно не розчарує. Соковиті і ніжні котлети з фаршу: просто додайте секретний інгредієнт

М'ясні котлети - це клейкий шматочок фаршированої маси, зазвичай з м'яса, яке потім обсмажується або смажиться. Вони мають широку популярність у багатьох кухнях.

Історія м’ясних котлет налічує безліч варіацій. Багато країн та культур претендують на їхнє походження. Батьком були, мабуть, арабські кулінари, захоплювалися приготуванням м’ясних катлет (кьофте). Потім їхнє приготування перекочувало до Персії та Індії. У Середні віки в Іспанії готували неглибоко в сковороді обсмажені фаршировані кружки з дрібно рубаної яловичини.

М’ясні котлети багаті на білки та залізо, що корисно для будівництва та відновлення тканин в організмі. Вони також є джерелом вітамінів групи В, особливо вітаміну В12, який необхідний для нормального функціонування нервової системи та кровотворення. Однак вони можуть бути висококалорійними та містити велику кількість насичених жирів, тому вживання м’ясних котлет має бути помірним.

Звичні для нас м’ясні котлети можна приготувати ще ніжнішими та соковитішими. Важливо правильно вибрати м’ясо. З яловичого фаршу виходять недостатньо соковиті котлети, зі свинячого – надто жирні. Ідеально використовувати змішаний фарш. Підійде для котлет та м’ясо птиці.

Ніжними котлети виходять, якщо окремо до фаршу додаються збиті білки. Ще одна тонкість – фарш потрібно добре відбити, після чого залишити його “відпочити” на півгодини. Зі спецій обов’язковий чорний мелений перець, інша справа смаку. Хтось додає хмелі-сунелі, часник. Скористайтеся цими нехитрими порадами та приготуйте апетитні, пряні м’ясні котлети!

Інгредієнти

  • Куряче яйце – 2 шт
  • Яловичий і свинячий фарш – 400 г
  • Цибуля ріпчаста – 1 шт
  • Батон – 4 шматки
  • Гірчичний порошок – 1 ч. л.
  • Молотий чорний перець – за смаком
  • Сіль – 0,5 ч.л.

Рецепт приготування котлет

Обрізаємо скоринку батона і нарізаємо на шматочки. Заливаємо холодною водою.
У чашу блендера відправляємо цибулю, нарізану крупними шматочками і віджаті шматочки батона. Збиваємо все до однорідної маси.

Рецепт приготування м'ясного хліба в духовці: замість котлет
Рецепт приготування котлет 

Перекладаємо масу в миску з фаршем. Додаємо суху гірчицю, чорний перець, сіль, жовтки. Перемішуємо. Якщо фарш густуватий, додайте трохи холодної води.

Рецепт приготування соковитих котлет з сочевиці
Рецепт приготування соковитих котлет 

Відокремлені білки збиваємо до легкої піни та додаємо до фаршу. Формуємо котлети і обсмажуємо їх на розігрітій олії. Як тільки котлети покриються скоринкою з двох сторін, додаємо води, накриваємо кришкою і смажимо до готовності.

Схожі статті

Найкращий рецепт вареників із вишнями від наших бабусь: згадаєте дитинство і не лише

Цей рецепт, переданий від наших бабусь, не лише нагадає про "смак дитинства", але й про важливість сімейних традицій і тепло рідного дому. Готуйте собі такі вареники і ви!

Додай це в звичайну смажену картопельку: буде так смачно, що чоловік з’їсть прямо з пательні

Навіть з найпростішої смаженої картоплі можна створити справжнє гастрономічне диво. Кілька варіантів того, що можна додати, щоб смак страви вийшов цікавішим і багатшим.

Ектор Хіменес Браво показав, як приготувати запіканку з картоплі: на все про все – 150 грн

Рецепт простої, смачної та корисної запіканки показав суддя "МастерШеф" Ектор Хіменес Браво. Це дійсно просто й апетитно, спробуйте приготувати та переконаєтесь самі!

Секрет німецьких господинь: що додати у фарш для котлет, щоб смакували і в холодному вигляді

Котлетами люблять смакувати багато людей в світі та існує чимало рецептів їх приготування - який один продукт радять додати до фаршу, щоб страва була супер смачною?

Низькокалорійний салат, що можна їсти вночі: готується за кілька хвилин і дуже смачний

Салат чудово підходить для тих, хто хоче зберегти фігуру, не відмовляючи собі в приємних нічних перекусах. Він легко засвоюється, дає відчуття ситності без переїдання.

Стане тільки гірше: ТОП-6 видів мʼяса, з якого не можна варити холодець – вам на замітку

Холодець - це улюблена їжа багатьох, однак не у всіх він виходить смачним, зокрема через неправильно підібране м'ясо - в чому секрет ідеальної страви?