Солона карамель – це ласощі, в основі яких лежить карамель, зазвичай з додаванням солі. Вона має характерний смак, що поєднує насолоду і солонуватість.
Історія солоної карамелі не до кінця зрозуміла, але вважається, що вона з’явилася у Франції у 1970-х роках. Спочатку це була експериментальна страва, яка готувалась у маленьких кондитерських майстернях. Згодом вона стала популярною і поширилася по всьому світу.
Назва “солона карамель” описує особливість цих ласощів. Вона має унікальний смак та поєднання солодкого та солоного.
Інгредієнти
- Цукор – 200 г
- Вода – 60 мл
- Вершки 30% – 120 мл
- Масло – 40 г
- Сіль – 0,5 ч.л.
Рецепт приготування солоної карамелі
У каструлю додаємо цукор та наливаємо 50мл води. Нічого не перемішуйте. Потрібно чекати, поки карамель набуде того самого бурштинового відтінку. На даному етапі не рекомендується перемішувати страву (навіть лопаткою), оскільки це може призвести до кристалізації цукру.
Багато залежить від того, яку карамель ви любите: світлішу або темнішу, палену. Варто відзначити, що колір карамелі в сотейнику відрізнятиметься від того, що буде на виході.
Можна готувати також і на око, цукор набуде потрібного кольору і стане приємного кольору. Карамель знімаємо з вогню і додаємо 40г вершкового масла 82.5% жирності і ретельно за допомогою дерев’яної лопатки все розмішуємо до однорідності. У даній страві температура олії не має особливого значення. Найважливіше – наріжте його кубиками.
Вводимо вершки. Їх необхідно трохи підігріти для того, щоб карамель не надто пузирилася від різниці температур. Вибирайте тільки щонайменше 30%. Вершки вводите поступово та ретельно перемішуйте до однорідності.
Якщо у вас є морська сіль, тоді краще додайте її, але якщо її немає, підійде і звичайна кухонна. Додайте її за вершками по половині чайної ложки і ретельно перемішуйте. Після того, як карамель побуде у холоді, вона загусне, але варто її залишити при кімнатній температурі, вона знову матиме рідку консистенцію. Подавати карамель з улюбленим печивом, млинцями або додавати до різних кондитерських виробів.