Новорічний святковий стіл в багатьох українців не обходиться без страв з оселедцю. Найкраще за все для їх зберігання обирати скляні банки. При цьому риба повинна бути повністю залита розсолом. Навіть верхні шматочки повинні бути повністю занурені у розсіл.
Замість солоного розсолу можна використати для маринування оселедцю рослинну олію. За таких умов риба зможе зберігатись у холодильнику протягом чотирьох діб у холодильнику. Як варіант — оселедець можна і заморозити. В такому випадку він точно не втратить свої смакові якості.
Готові страви з риби зазвичай зберігають в холодильнику не довше, ніж 2 доби. Якщо ж рибні страви стоять на святковому столі — то строк їх зберігання скорочується до двох годин.
Окрема історія — це заготовки для суші. Їх зберігають в окремих боксах не більше, ніж 1 добу. Приготовані роли взагалі зберіганню не підлягають.
Натуральна червона ікра зберігається в свіжому вигляді протягом 7 днів. Перед тим, як поставити її до холодильнику — ікру перекладають в окрему пластикову ємність та щільно закривають кришкою.
Дотримуйтесь вищенаведених порад і тоді ваш Новий рік пройде зі святковим настроєм та без зайвих проблем зі здоровʼям. памʼятайте, що страви з риби — це швидкопсувний продукт, який має обмежений строк придатності. Слід враховувати, скільки за часом можна зберігати ту чи іншу рибну страву. Деякі з них можуть “протриматися” в холодильнику кілька діб.
Інші зберігаються трохи менше, а іноді і взагалі — не підлягають зберіганню. До них, належать, зокрема — роли та суші. Салати з майонезом також мають мінімальний термін придатності, який залежить від умов зберігання.