Нещодавнє дослідження, яке було проведене в Лундському університеті, спростувало думку про шкоду солодкого для серця. Вчені зазначили, що солодощі навпаки можуть не тільки зашкодити, а й бути корисними для здоров’я. Протягом 20 років, дослідники спостерігали за 70 000 людьми (45-83 років, 50% жінок, 50% чоловіків) та виявили, як насправді цукор впливає на організм. Результати показали, що саме солодкі напої є найбільш агресивними для серця.
Люди, які споживали більше 8 порцій солодких напоїв на тиждень, піддавались підвищеному ризику розвитку серцево-судинних захворювань, а саме: ішемічного інсульту, серцевої недостатності, фібриляції передсердь, аневризми черевної аорти. Тож дослідження переконало в тому, що саме джерела цукру (напої) несуть найбільше ризиків для здоров’я серця. Тому краще відмовитись від таких напоїв та надати перевагу звичайній воді.
На думку вчених, випічка, морозиво, шоколад – не є настільки небезпечними, тому їх пропонують навіть включити до раціону. Вони припустили, що можливе споживання цих ласощів може мати позитивний соціальний і психологічний вплив.
Люди, які отримують від 5% до 7,5% своєї добової калорійної норми від доданого цукру, вони мають знижений ризик серцево-судинних захворювань. Однак, варто зазначити, що ці результати в більшості стосуються саме шведів, тому вони не можуть відображати загальну картинку у всіх країнах.
Тому краще все ж таки обмежити себе в споживанні газованих солодких напоїв, і споживати їх з великою обережністю. А щодо інших солодощів, таких як шоколад і випічка, то слід це ще перевірити з більш широкою вибіркою.