Здоров’я усього організму — це можна сказати справжнє благополуччя. Коли людина почувається добре, в неї є сили і доглядати за собою, і проживати найкращі моменти зі своєю сім’єю, вести активний образ життя, працювати більше, тощо.
Інколи на загальний стан може повпливати одна-єдина залоза, яка реально здатна зіпсувати абсолютно увесь день. Підшлункова залоза може довго не давати про себе знати, і раптом пацієнт дізнається про те, що в нього є проблеми, і тепер доводиться дотримуватися дієти.
Ця частина нашого організму вельми терпляча, а тому варто до неї ставитися набагато уважніше. Зокрема, є продукти, які значно псують її здоров’я, і від яких варто відмовитися. Тим паче, що їх дуже легко замінити.
5 стоп-продуктів, від яких варто відмовитись, і чим їх замінити
Перш за все, необхідно відмовитися від консервів. Натуральні та фабричні консерви містять в собі велику кількість кислот та інших речовин, які хоча і допомагають продуктам зберігатися, але негативно впливають на роботу шлунково-кишечного тракту. Консерви варто замінити просто замороженими продуктами. Зараз немає ніяких проблем у тому, аби зберегти овочі чи фрукти в морозильнику.
Особливу увагу необхідно звернути на свинину. Вона може бути корисною, але так само це вельми жирне м’ясо, яке легко замінити курятиною, м’ясом індички чи взагалі рибою.
Торти та цукерки. Це вельми приємний смаколик, який не тільки має високу енергетичну цінність, але й здатний підняти настрій. Добре, коли ви робите собі невеличке свято і можете побалувати себе подібними солодощами, але здебільшого публіка може споживати цукерки кожного дня з чаєм і довго не відчувати наслідків подібної харчової поведінки.
Краще замінити подібні солодощі на натуральні, такі як цукати, Рахат-Лукум, тощо. А також можна просто почати їсти фрукти.
Кава. Ранкова кава може підняти настрій і додати бадьорості, але не варто нею зловживати. Хоча вона має позитивні ефекти на організм, але може мати негативні наслідки. Такі напої краще замінити зеленим чаєм або взагалі морсом.
Газовані напої. Газовані напої здатні нашкодити здоров’ю підшлункової залози, особливо, якщо пити їх постійно. Краще замінити подібний продукт на натуральний компот, важливо, аби свіжий, а не консервований.