Найчастіше люди купують нарізаний хліб, а не цілий, адже його не потрібно лишній раз нарізати вдома і це економить час. Проте, такий хліб містить не дуже приємні наслідки. Ось пʼять причин, чому краще не купувати нарізаний хліб і в чому його шкода.
Такий хліб містить велику кількість консервантів і хімічних добавок, які використовуються для того, щоб продовжити термін його зберігання. Саме вони роблять хліб свіжим у поліетиленовому пакеті протягом довгого часу, але ці добавки не приносять ніякої користі організму. можна іноді помітити, що коли на хлібі зʼявляється пліснява, то вона має нехарактерний помаранчевий відтінок.
Друга причина, чому краще утриматись від покупки нарізаного хлібу – це те, що він швидко черствіє. Це відбувається через те, що такий хліб має більшу вологість. Якщо ж порівнювати цілу буханку й нарізану, то в цілого хлібу черствіє лише відрізаний шматочок, а нарізаний виріб весь одразу.
Варто зазначити, що нарізаний хліб коштує більше за буханку, тому тут теж слід задуматись. Очевидно, що кожен сам вирішує, як розпоряджатися своїми коштами, тому тут вже хто як вирішить.
Мало хто знає, але процес його нарізання є шкідливим. Хліб нарізається не за допомогою звичайного ножа, для цього використовують спеціальний ніж, в результаті якого виходять ідеальні скибочки. Також леза змащують олією, яка зазвичай є дешевою і некорисною, а ще час від часу ножі змащують етиловим спиртом, який допомагає продовжити хлібу термін зберігання, однак користь для здоровʼя не приносить.
Нарізаний хліб швидше псується, ніж цілий, навіть якщо в обох випадках будуть використовуватися однакові інгредієнти. Його часто зберігають в пакетах, внаслідок чого утворюється конденсат, через що швидше псується даний виріб.