Дендропарк «Олександрія»: краса, створена для однієї людини

«Олександрія» – вражаючий розмірами та величчю парк неподалік від Києва.

Дендропарк був заснований у 1788 році графом Ксавелієм Браницьким і названий на честь його дружини Олександри. Вона і була головним власником і розпорядником парку, отримавши його в подарунок від чоловіка. Олександра хотіла присвятити дендропарк, за офіційною версією дядькові Григорію Потьомкіну, а за неофіційною – батькові і збудувати мавзолей. Але здійснити задум графині не вдалося, оскільки після смерті Катерини ІІ родина потрапила у немилість нового імператора Павла І.

Ландшафтний і архітектурний комплекси парку повністю підпорядковані береговій лінії річки Рось, на якій розмістився парк. За задумом графині Олександри дендропарк мав втілювати найкращі ідеї парків Західної Європи.

Наприкінці ХІХ століття до Білої Церкви, де тепер постійно проживали Браницькі, приїхав французький архітектор Мюффо, який і став автором генерального плану «Олександрії», обравши модний на той час англійський або ландшафтний стиль.

На території парку розмістилися літня резиденція Браницьких, яку називали «Дидинець», танцювальний павільйон, арка «Луна», павільйони «Руїна», «Колонада», Китайський місточок. Парк наповнений скульптурами, вазами, декоративними композиціями. Але головною окрасою парку все ж лишаються його дерева доріжки між ними, ставки та каскади. Дерева до «Олександрії» завозилися з Північної Америки та Західної Європи, що допомогло втілити мрію графині про об’єднання у своєму парку найкращих традицій європейського паркового мистецтва.

"Руїна"
“Руїна”

Після відміни кріпосного права парк лишився недобудованим, але навіть в такому незавершеному вигляді викликав захоплення його красою. Найбільше парк постраждав у часи революцій. Більшовики, які насправді були волоцюгами, знищили «Дидинець», і вивезли основну частину скульптур. Наступний етап руйнувань, якого зазнав парк стала Друга Світова. Піід час якої було знищено багато дерев і пошкоджено будівель.

Арка "Луна"
Арка “Луна”

Зараз у парку продовжуються реставраційні роботи і вже вдалося відновити знищені скульптури і встановити нові. У парку, як і в часи його заснування багато алей, розгалуджень і цікавих куточків.

Сюди приходять на прогулянки закохані, родини з дітьми і влаштовують весільні фотосесії.

Схожі статті

Чим та як годували пасажирів на борту літаків у 2000-х роках: зараз люди мріють про сендвіч

На висоті тисяч метрів над землею у 2000-х роках було шикарне меню. Окремо готували для дітей і навіть для тих, хто дотримувався дієти. Нині ж можна отримати лише каву чи чай.

У Великобританії яструб кілька тижнів переслідував високих і лисих: Потапа з Ямою не знайшов

Англійське містечко Фламстед, що у північному передмісті Лондону деякий час тому стало епіцентром діяльності яструба Гарріса. Самиця пернатого хижака відкрила полювання на лисих чоловіків.

Заблукав у Тихому Океані: 61-річний перуанський рибалка 90 днів не був на суші. Що з ним зараз?

Перуанський рибалка повернувся додому після 90 днів перебування у відкритому океані. Як почувається чоловік зараз і про що розповів після дивовижної подорожі? Читайте подробиці у нашому матеріалі.

Як стати ідеальним кандидатом і отримати візу в США: 5 порад, щоб не “пролетіти” з документами

Що потрібно знати, щоб 100% отримати візу в США. Ці поради слід дотримуватися обов'язково, якщо не хочете "пролетіти" з документами. Також, відомо, які аспекти є найважливішими в цьому процесі.

Дар’я Білодід поцілувала Бреда Пітта: після розлучення з Анджеліною Джолі прийняв цей поцілунок

24-річна українська дзюдоїстка Дарʼя Білодід похвалилася спільним фото із Бредом Піттом. Спортсменці вдалося цьомкнути голлівудського актора в щічку. Дивіться світлини в нашому матеріалі.

Подорож у часі: літак з пасажирами вилетів в 2025 році, а приземлився в 2024 — як це можливо?

Чи можливо зустріти Новий рік, а потім — повернутись у минуле? Досвід пасажирів одного з транстихоокеанських авіарейсів свідчить, що це можливо. Розповідаємо читачам "Сенсації" їх дивовижну історію.