Якщо говорити про натуральну каву, саме натуральну, а не розчинну, то вона навіть може слугувати й бути корисною для серцево-судинної системи. Все тому, що у каві містяться антиоксиданти (поліфеноли), що здатні впливати й зменшувати системне запалення, а також нейтралізовувати вільні радикали. В свою чергу, це покращує роботу серця. Більше того, у каві наявні рибофлавін, пантотенова кислота, марганець, калій, магній і ніацин. Цей напій здатен спалювати жир (прискорювати метаболізм) і підвищувати фізичну працездатність.
Абсолютно не корисне для фігури, але навпаки, таке потрібне людському серцю — українське сало (сало свинки, просто наше, традиційне). У цьому продукті наявні мононенасичені кислоти. Ось саме вони дуже потрібні та корисні для здоров’я судин і серця. Їхнім основним завданням є розчиняти холестерин. Саме тому, декілька скибочок сала вдень, їсти потрібно. Якщо звичайно, людина не перебуває на якійсь дуже серйозній дієті. Вживати таку кількість сала радять навіть самі лікарі. Також, воно є чудовим джерелом енергії, бо дуже калорійне (на 100 грам сала доводиться 1000 калорій).
Всім українцям бажано їсти картоплю, бо в ній також містяться антиоксиданти, а саме — коренеплід. Він неабияк захищає серце від вільних радикалів. Також, цей овоч містить чималу кількість клітковини, завдяки чому, у людини знижується рівень холестерину. Захищають поживні речовини, що є в картоплі, й від атеросклерозу. Але, корисна печена, або варена картопля. Щодо смаженої картоплі на пательні, там є нюанси.
Крім цього, в своєму раціоні бажано мати морську рибу. Особливо, червону. Причина — вона насичена поліненасиченими кислотами Омега 3. А це, в свою чергу, профілактика виникнення інфарктів та інсультів. Кожного дня потрібно їсти близько 140 грам цієї риби. Утім, не можна їсти більше 700 грам лосося в тиждень. Не слід забувати й про молочні продукти. Насамперед, кефір, йогурт, малосольний сир, ряжанку та сметану. З віком перевагу слід надавати саме кисломолочним продуктам. Така їжа стабілізує тиск і попереджає появі стенокардії.