Давно відомо, що людям не бажано їсти багато, щоб не “розтягувати” свій шлунок. А для цього потрібно, щоб продукти, які споживає людина були ситними, калорійними й корисними. Одним із таких є фундук! Його можна з’їсти зовсім трішки, але завдяки тому, що він ситний, почуття голоду зникне, людина відчуватиме, що вона наїлася. Більше того, ще й зможе наситити свій організм білком, вітамінами Е, В, мінеральними речовинами (залізом, кальцієм, магнієм, калієм). Такі горіхи особливо корисні для тих людей, які мають важкі фізичні та розумові навантаження.
Нутриціологи підкреслюють, що фундук вважається дієтичним продуктом, а тому, його бажано їсти дітям і людям, які дотримуються дієти. На 60% фундук складається з природної олії, все інше — насичені органічні кислоти. Цей горіх також корисно їсти для профілактики серцево-судинних захворювань. Адже наявний в ньому калій та кальцій чудово зміцнює стінки судин (робить їх еластичними, протидіє закупорці вен, добре впливає на мускулатуру серця).
Мало того, їсти фундук дуже потрібно саме в осінньо-зимовий період, оскільки він чудово підвищує імунітет людини (є хорошою профілактикою від застуд і вірусних захворювань). Також, цей горіх чудово чистить печінку. Не протипоказана ця їжа й тим, у кого є така хвороба, як цукровий діабет.
Утім, їсти фундук у занадто великих кількостях дієтологи не рекомендують. Причина — може виникнути спазм судин головного мозку. Тому, куштувати фундук бажано й потрібно, але в міру. А саме, 50-55 грамів на добу. Не слід брати неочищений горіх, бо втративши свою оболонку й пролежавши в такому стані тривалий час на прилавку, він втрачає й всі свої корисні властивості. Вдома ці горіхи не бажано зберігати більше, ніж шість місяців!