31 січня 2021 – яке сьогодні свято: що можна та чого не можна робити в цей день

31 січня - останній день першого місяці нового року. У цей день віряни вшановують пам'ять Олександрійських єпископів Афанасія та Кирила.

В останні дні січня наші пращури зазвичай готувалися до приходу весни і вдавалися до різних обрядів, аби захистити себе, родину та помешкання від нечистої сили. У цей день пращури виготовляли обереги й проводили різноманітні обряди, аби убезпечити себе від злих сил.

Зокрема, 31 січня віряни вшановували святителів Олександрійських Афанасія (Опанаса, Панаса) та Кирила. Цей день у народі ще називали “ломиніс” або “Афанасій-ломиніс”. Така назва закріпилася не випадково, адже у цей день зазвичай були найсильніші морози.

31 січня вшановують святителя Афанасія
31 січня вшановують святителя Афанасія

31 січня іменини святкують Олександри, Панаси, Володимири, Дмитри, Євгени, Омеляни, Єфреми, Іларіони, Кирили, Ксенії, Максими, Марії, Михайли, Миколи та Сергії.

Цього дня, за давніми віруваннями, позбавлялися від нечистої сили. Окрім вже відомих засобів, наші предки в останній день січня зашивали в хустинку чортополох. Цей оберіг, який допомагав мандрівникам в дорозі та захищав від злого ока, наші предки завжди носили з собою в кишені.

За народними віруваннями цього дня не можна було хрестити хлопчиків. аби не позбавити їх енергії та не накликати чоловіче безсилля.

Обереги від злих сил
Обереги від злих сил

Крім того, у день святителів Афанасія та Кирила не бажано було викидати сміття після заходу сонця, а також вирушати у ліс чи на риболовлю.

Звісно, як і у будь-який день, 31 січня не можна було лихословити, сваритися та лаятися.

Аби уникнути сварок і скандалів, у цей день не радили переїжджати у нове помешкання. Також особливо забобонні люди намагалися 31 січня не виходити з дому після заходу сонця без зайвої необхідності. Вважалося, що цього дня можна ненароком зустрітися з нечистою силою.

Схожі статті

Буряк — пережиток минулого: робимо крашанки на Великдень 2025 яскравішими за рубін і гранат

Розповідаємо, як забути про старі методи декорування крашанок. Спробуйте цей прийом, і ви отримаєте не курячі яйця, а справжні рубіни, які так і хочеться викласти на святковий стіл.

Настільки красиві, що цокатись шкода: як зробити розкішні крашанки на Великдень 2025

Як ви думаєте, чи вийде у вас здивувати рідних розкішними крашанками на Великдень-2025? Розповідаємо, як наблизитися до цієї цілі максимально.

Розбавте це у воді – вийдуть сяючі крашанки: Великдень 2025 зустрінете з розкішшю

Є неймовірна кількість різних методів прикрашання крашанок, але таких яєць ви ще не бачили, адже схожі вони на зоряне небо. Як змусити їх сяяти?

Коли православні і католики святкуватимуть Великдень-2025: в цьому році буде одна дата на всіх

В 2025 році Великдень святкуватимуть рано. Його відзначатимуть в квітні і вперше за останнє десятиліття дата церковного заходу у православних і католиків співпадатиме.

У кого День ангела сьогодні: привітання та картинки для іменинників 9 лютого

В неділю, 9 лютого День ангела святкують Василь, Геннадій, Іван, Анна, Валентина та Галина. "Сенсація" підготувала щирі привітання для іменинників цього дня.

Що можна і не можна робити цього дня: коли українці святкуватимуть Великдень 2025

Кожного року українці в різні дати святкують Великдень, але завжди навесні - коли припадає свято 2025 року і яких традицій й звичаїв слід дотримуватись?