У сучасному світі все більше людей дізнаються про шкоду білого хліба. Особливо на цьому наголошують гінекологи, до яких все більше і більше жінок звертаються з такою проблемою, як порушення мікрофлори. А також, гастроентерологи до яких приходить чимала кількість людей із дисбактеріозом кишківника. Причиною всьому цьому є споживання, в першу чергу, білого хліба, особливо, свіжого. Мало того, що в цей продукт додають велику кількість розпушувачів і дріжджів, так ще й чималу кількість хімічних складових.
Тож, в першу чергу, білий хліб негативно впливає на шлунок, підшлункову та жіноче здоров’я. Все через ті добавки, які додають в цей продукт. У зв’язку з тим, що білий хліб виготовляють з білого борошна без оболонок зерен, він дуже і дуже калорійний. Тому, користі (вітамінів, амінокислот чи мінералів) у ньому немає, а ось животик і “бока” лише ростуть. Це може також бути однією з причин, чому людина, яка намагається схуднути, не може цього зробити.
Дисбактеріоз (порушення рівноваги кишкової мікрофлори) може бути при частому, або надмірному споживанні білого хліба. А в людей, зазвичай, білий хліб не просто постійно, а завжди є на столі. Може не бути овочів і фруктів, але хліб в українців — це всьому “голова”. Також, всі вважають, що це корисний продукт, як це хліб і може бути не корисним? Нині, на сучасних виробництвах, може.
Постійне вживання білого хліба може передувати захворюванню шлунково-кишкового тракту та здуття живота. Якщо від хлібу не вдається відмовитися взагалі, то краще обирати цільнозерновий, або їсти більш сухий (злегка підсушений) хліб. Дієтологи підкреслюють, що в раціоні людини частка споживання хлібу на день повинна становити не більше 5%. І це загалом, всі хлібобулочні вироби, а не лише сам хліб. Дитині достатньо однієї скибочки хліба вдень, а дорослому – не більше трьох.