Підступна смакота: кому не можна їсти “Шубу” на Новий рік і взагалі – неочікувана відповідь

Хто б міг подумати, що салат "Шуба" насправді може бути зовсім не корисним для більшості людей, а навпаки, шкідливим - кому ж краще не їсти цю страву, щоб уникнути неприємностей.

Популярний салат “Оселедець під шубою” є майже на кожному столі під час великих свят, особливо на Новий рік, але як виявилось, не всім людям його можна вживати через негативні наслідки для здоров’я. Медики застерігають, що ця страва небезпечна для тих, хто має захворювання нирок, печінки або шлунково-кишкового тракту. Також вона не рекомендується людям, які мають серцево-судинні хвороби або мають надмірну вагу.

Варто уникати цієї страви тим, хто страждає на гастрит, виразку шлунка та панкреатит. Салат є досить важким для травної системи, адже містить багато продуктів, які багаті на клітковину. Майонез, який служить основною заправкою для салату, включає оцет та гірчицю, які можуть негативно впливати на шлунково-кишковий тракт.

Експерти розповіли, кому краще відмовитись від салату Шуба
Експерти розповіли, кому краще відмовитись від салату Шуба

Сіль також є однією зі складових салату, тож здатна викликати загострення захворювань, а саме гіпертонічний криз. Не рекомендується і тим, хто має цукровий діабет, оскільки багато з тих інгредієнтів містить високий глікемічний індекс. Вони здатні значно підвищувати рівень цукру в крові.

Якщо ж людина дотримується певної дієти, то цей салат також слід не вживати, він є не ідеальним варіантом на святковий стіл. Велика кількість майонезу, солі, а також овочі (буряк, морква, картопля), можуть несприятливо впливати на рівень “поганого” холестерину в організмі.

Експерти розповіли, кому краще відмовитись від салату Шуба
Експерти розповіли, кому краще відмовитись від салату Шуба

Для людей, які мають проблеми з печінкою та ниркою, вживання “Шуби” може призвести до загострення хронічних захворювань, а також спричинити розвиток запальних процесів.

Тому навіть на свята і застілля слід ретельно підходити до вибору страв, щоб це було не лише смачно, а й корисно, і щоб ваш організм не сказав “бувай” після прийому певної їжі.

Схожі статті

Довгожителі таке не їдять: 5 найгірших для здоров’я морепродуктів, які обожнюють українці

Морепродукти — важлива частина здорового раціону. Проте іноді морські делікатеси можуть впливати на здоровʼя не так чудово, як хотілося б. Розповідаємо, які морепродукти в меню краще не додавати.

“Варені яйця” або яєчна дієта: як за 2 тижні скинути 11 кілограмів на “яйцях” + приклад меню

Найчастіше саме жінки вдаються до всіляких дієт, аби схуднути та виглядати у чудовій формі - чи чули ви про яєчну дієту, за допомогою якої можна скинути чималу кількість кілограмів?

Найкраща для здоров’я – не оливкова: яку олію додавати в салати, а на якій смажити

Дієтологи пояснили, як зрозуміти, яка олія краще всього підходить для смаження, а яка для заправки салатів. Важливо знати, що таке температура димлення та вміти відрізняти види олій.

Зелені яблука можна їсти не всім: здавалося б, корисний фрукт, але ось що ви могли не знати

Зелені яблука приносять нашому організму багато користі, але не завжди. Інколи дієтологи радять обмежити чи повністю припинити їх споживання. Чому саме — розповість "Сенсація".

Дієтологи назвали найбільш переоцінену крупу: забудьте про неї і не додавайте в свій раціон

Експерти з харчування часто закликають включати до свого раціону каші, у вмісті яких багато корисних речовин. Однак перевага деяких круп явно переоцінена.

Чай, який протидіє старінню та мінімалізує зморшки: скільки та як його потрібно пити

Цей чай здатен мінімізувати кількість зморшок на обличчі, а ще добре заспокоїти та зняти напругу. Придбати його нині можна будь-де. А в когось він росте навіть вдома на городі.