Існує кілька видів сніданку, що звикли їсти більшість українців, але, насправді, їх не бажано обирати для ранку. Причина — вони не є ситними, а тому, їсти після них уже захочеться через 1,5-2 години. Як раз, після того, як людина вже дістанеться до роботи. А є такі, що в принципі, не дуже корисні. Тому, вживати їх просто не бажано.
У першу чергу, на сніданок не бажано їсти макарони з ковбасою. Макарони чи спагеті, це вуглеводи, від яких лише жирок та складочки ростуть, а також їжа, яка надає відчуття ситності не більше, ніж на 1,5 години. Тобто, до обіду після такого сніданку, людина на роботі просто не дотягне. Знадобиться перекус. А не у всіх є можливість для цього. Ковбаса так само. Мало того, що невідомо, що в ній, крім барвників і харчових добавок Е, так ще й особливої ситності вона не надасть.
Чимало людей звикли їсти на сніданок смажену картоплю. Це важка та жирна їжа, яка важка для шлунку та підшлункової. Після такого сніданку людина може почувати себе не дуже добре. А особливих вітамінів чи амінокислот, які б наситили організм чимось корисним, немає. Тому, енергії на цілий день просто ніде буде взяти. Те саме стосується вермішелі “Мівіна”, фаст-фуд із “забігайлівки”, залишки вечірнього торту, або солодощі.
Крім цього, не бажано з самого ранку піддавати свій шлунок одній розчинній каві. Бажано щось попередньо перекусити. Мало хто знає, що як раз на сніданок не бажано пити свіжо-вичавлені цитрусові соки. Хто має проблеми з травленням, або чуттєвій шлунок, такі дуже корисні соки можуть навпаки, нашкодити. Причина — в них міститься лимонна кислота, що може дратувати стінки шлунку. Їх можна пити лише з вуглеводами, що здатні увібрати в себе зайву кислоту.