Більшість людей обожнює новорічні застілля, коли разом збираються родичі, друзі, близькі чи колеги. Коло святкування може бути різним, але зазвичай у них є дещо спільне — дуже багато їжі на столах. Але для чого стільки? От уявіть будь-який інший день. Невже можливо стільки з’їсти? Та ще й на ніч. Переважна більшість людей відмовилася б. Тоді чому для святкування Нового року готують так багато? Причина у минулому, яке навіть не всі з нас застали.
В радянські часи був дефіцит продуктів. Саме звідти походить знамените “не чіпай, бо це на свято”. Тоді в цьому дійсно була логіка, бо купити ще дефіцитний продукт було дуже складно, якщо не неможливо. Тому на свято багато людей запасалися чимось смачним, а потім все це ставили на стіл, щоб показати, що вони можуть собі дозволити гарне святкування. Тобто стіл був символом достатку та добробуту. У головах старших людей часто так є й досі.
А ось у країнах Заходу такого немає. Навпаки, надто багато страв зазвичай людей там дуже дивують, оскільки в цьому немає сенсу. Там акцент робиться на спілкуванні, гарному настрої, спільних розвагах. Люди прагнуть гарно проводити час з родиною та друзями, а їжа в цьому виступає додатковою приємністю, а зовсім не основою всього святкування.
Насправді для святкування достатньо поставити на стіл всього 7 страв. Чому саме стільки? Число “7” асоціюється з гармонією та рівновагою. Саме стільки днів тижня, музичних нот та кольорів веселки. Саме це число підкреслює завершеність та цілісність. Але якщо хочете більш раціональну причину, то все дуже просто: коли вибір надто малий, то люди можуть не знайти бажаного, завеликий — буде важко визначитися з тим, що краще з’їсти.
До речі, а що подавати? Можете обирати страви на свій смак. Але все ж кулінари радять поставити на стіл дві особливих страви. Перша — салат з гарбузом, фетою та шпинатом. Останній завдяки своєму кольору пов’язаний з символом 2025 року — Зеленою Дерев’яною Змією, а фета та гарбуз асоціюються з природою. Для салату вам знадобиться:
- 300 г запеченого гарбуза, нарізаного кубиками;
- 100 г свіжого шпинату;
- 150 г розкришеного на шматочки сиру фета;
- сіль, перець та олія для заправки.
З аналогічних міркувань варто приготувати кіш з броколі та солоним арахісом. Для основи потрібно змішати 200 г борошна, дрібку солі та 100 г нарізаного кубиками вершкового масла. Також для тіста знадобиться одне яйце. Готове тісто розпластайте та викладіть у форму для запікання. Проколіть тісто виделкою, засипте рисом, щоб воно не здулося, та випікайте при температурі 180 °C протягом 15 хвилин. А тим часом можна зробити начинку.
Для неї знадобиться 300 г броколі, зварених до напівготовності та 3 яйця, збитих разом з 300 мл вершків, сіллю та перцем. Броколі треба викласти на випечену основу, посипати залити яєчно-вершковою сумішшю та поставити в духовку на 10-15 хвилин. Після цього посипте кіш 50 г подрібненого солоного арахісу та 100 г сиру й запікайте ще 10 хвилин.