Цікаві факти про Старий Новий рік, про які ви, можливо, не знали

Давайте подивимося на цей, як на повноцінне свято, а не зжившу себе традицію!

Традиція двічі зустрічати Новий рік з’явилася після введення в нашій країні григоріанського календаря. Різниця з юліанським календарем, за яким жила наша країна до революції, становила на початок 20 століття 13 днів. Таким чином, з’явилася можливість зустріти Новий рік двічі.

Різниця між григоріанським і юліанським календарями поступово збільшується. В 2100-му році вона складе вже 14 днів. І наші нащадки будуть відзначати настання Старого Нового року в ніч з 14 на 15 січня.

Популярність цього свята з кожним роком зростає, багато хто ставиться до нього як до самостійного свята.
Крім нашої країни, це свято відзначають в Грузії, Білорусі, Абхазії, Македонії, Румунії, Греції, Сербії, Чорногорії і в деяких німецьких кантонах на північному сході Швейцарії, де його називають День Святого Сильвестра.

На Русі в цей день відзначали пам’ять Святого Василя Великого, або, як говорили в народі, Василів день. Його шанували, як подавця земної родючості, зверталися до нього з молитвою про благополуччя і хорошу врожайність в наступаючому році.

Страви зі свинини були головним частуванням в селах. У заможних будинках на столі цілий тиждень стояла свиняча голова. А ось страви з риби або птиці були не прийняті: щастя може спливти або полетіти з дому.

У цей день обов’язково варили кашу, причому, з процесом приготування цієї страви було пов’язано чимало прикмет. Коли каша зварилася, дивилися – чи повний горщик. Причому, каша не повинна з нього «втекти», це вважалося поганою прикметою. Ще гірше, якщо тріснув горщик – це віщувало біду всьому будинку. А ось якщо каша вдалася, в будинку буде щастя і достаток. Невдалу кашу не їли, а викидали в річку.

Якщо у ніч з 13 на 14 січня небо ясне і зоряне, це обіцяло хороший врожай ягід. Вранці 14 січня потрібно струшувати плодові дерева в саду, наші предки вірили, що це захистить їх від шкідників.

Картина присвячена Старому Новому року
Картина присвячена Старому Новому року

Популярність цього свята з кожним роком зростає, багато хто ставиться до нього як до самостійного свята, більш спокійного, ніж новорічна метушня. Є можливість у спокійній обстановці продовжити радість свята. Після переходу нашої країни на новий календар, настання Нового року доводилося на різдвяний піст, а ось Старий Новий рік відзначають вже після Різдва, коли вже немає заборони на вживання продуктів тваринного походження, не дозволених в пост.

Схожі статті

Яке церковне свято 12 квітня 2024 – все про цей день, що не можна робити та яким прикметам можна довіряти

Яке свято 12 квітня 2024? Дізнайтеся в нашому матеріалі, що це за день, які прикмети можна розпізнати, яких традицій дотримуються віряни та чого уникають.

11 квітня 2024 — яке сьогодні церковне свято, і чого не варто робити, щоб не лити в майбутньому гіркі сльози

Яке церковне свято 11 квітня 2024 року? Ознайомтеся з нашим матеріалом, щоб дізнатися, що у цей день святкують віряни, яким традиціям слідують, а також, які є прикмети та повір'я.

10 квітня 2024: церковне свято сьогодні, чому не можна користуватися гострими предметами та хороші прикмети

Яке свято 10 квітня 2024 року? У нашому матеріалі ви можете дізнатися, що це за день за церковним календарем, а також дізнатися, які прикмети, заборони та традиції існують на цей день.

9 квітня: церковне свято сьогодні, кого вшановують, з чим бути обережним цього дня – не проливайте воду

Щоб дізнатися, яке церковне свято 9 квітня, ознайомтеся з нашою статтею. Чого не варто робити в цей день, чого уникати, а що навпаки приверне в майбутньому удачу?

Яке церковне свято 7 квітня 2024 року: День ангела, прикмети, традиції і що не можна робити в цей день

Церковне свято 7 квітня 2024 року можна дізнатися в нашому матеріалі. Що можна робити в цей день, і чого робити категорично не варто, повір'я та забобони.

Церковне свято 6 квітня 2024 року: в кого іменини, народні прикмети, і чого не можна робити в цю суботу

Церковне свято 6 квітня 2024 року можна дізнатися різними способами, але найкращий помічник у цьому – звичайний церковний календар. Усі деталі в матеріалі.