В Україні чимала кількість людей відмовляється й просто не їсть смажену шкірку від їжі. Хтось оперується тим, що в ній накопичується чимала кількість жиру під час самого смаження, а хтось взагалі думає, що вона просто токсична. Відмовляються їсти шкірку від риби ще й тому, що це просто не естетично. Приємніше й набагато краще вживати суто саме м’ясне філе риби, ніж ту шкірку. Адже, їсти м’ясо риби — це солідно, а ось шкірку — якось це дуже по простому.
За словами дієтологів, куштувати, або не куштувати шкірку від риби це справа суто смаків і вподобань самої людини. Це стосується не лише шкірки від риби, а й шкірки з курячого філе, індички, качки. Немає жодних підтверджених досліджень того, що в шкірці від риби чи м’яса можуть міститися якісь шкідливі речовини. Більш жирною, ніж м’ясо, шкірка дійсно може бути, якщо під час маринування її рясно змастили олією. Але, вона не може бути токсичною.
Утім, є інформація про те, що в такій морській рибі, як королівська скумбрія та тунець, може міститися ртуть. Але слід врахувати, що в такому разі ця речовина є не лише в самій шкірці, а й у самому м’ясі також. Тобто, ртуть в цілому накопичується в рибі, а не лише в шкірці.
Ще одне питання, яке постає, це те, як саме вирощують та чим годують рибу в штучних умовах. Наприклад, до їхнього харчування можуть додавати антибіотики. Але навіть ці речовини розподіляються по всьому організму риби, а не лише збираються суто в шкірці. Якби будь-які шкідливі речовини збиралися лише в шкірці від риби, це було б дуже легко, просто і класно. Тоді б, очистили б рибу від шкірки й були б впевнені, що все інше — екологічно чисте. Але такого варіанту розвитку подій немає.