Таємниці української мови: магія чарівного слова “дякую”, звідки воно взялося та що достовірно означає

Усіх з дитинства вчили "чарівним" словам "дякую" і "будь-ласка", тож, мабуть, кожен з нас щодня чує або говорить їх. Проте мало хто замислюється над історією та походженням найголовнішого в українській мові слова для висловлення подяки. Нижче розбираємося з цим питанням.

У творах таких українських класиків, як Леся Українка, Тарас Шевченко, Марко Вовчко, Павло Тичина і не тільки, нерідко зустрічається слово “спасибі”.

“Спасибі, зіронько! минає
Неясний день мій, вже смеркає,
Над головою вже трясе
Косою смерть. І поховають,
А там і слід мій занесе
Холодний вітер. Все минає”

Тарас Шевченко, поема “Сліпий

Однак від сучасного українця у відповідь на добрий вчинок або побажання частіше можна почути “дякую”. В українську мову воно прийшло з польської, як і безліч інших запозичень, а польске слово “dziękuję” у свою чергу походить від німецького “danke”.

Корінь цих слів перегукується з загальним праіндоєвропейським коренем “tong-” і “teng-” зі значенням “думати”, “відчувати”. Також можна згадати і англійські слова, які походять від цього ж кореня: “thank” – дякувати і “think” – думати. Крім того, споріднені з “дякую” і слова вдячності у білоруській (“дзякуй”), чеській (“děkuji”) та словацькій (“ďakujem”) мовах.

Походження слова дякую в українській мові
Походження слова дякую в українській мові

Цікаво, що до спільного праіндоєвропейського кореня, від якого походять українські слова “дякую”, “подяка”, можуть відноситися і слова російської мови. Так, у тлумачному словнику Даля наводиться стаття, присвячена слову “дякать”. Згідно з нею, це слово, крім значення подяки в південновеликоросійських і західноросійських наріччях, вживалося в інших, але близьких значеннях – частувати, розмовляти, натякати, догоджати.

Традиції, пов’язані зі словом “дякую”

У Всесвітній день слова “дякую”, який святкується 11 січня, необхідно подякувати не менше 100 разів. Тоді все добро, вкладене у подяку, обов’язково повернеться назад.

Схожі статті

“Їжа, не призначена для людей”: стало відомо, чому насправді європейці та американці не їдять гречку

А чи знали ви, що європейці та американці переважно відмовляються вживати гречану крупу? Причина цьому виявилась на поверхні, експерти пояснили, чому ж більшість навіть не знає, яка гречка на смак.

Підкреслює мішки під очима і зморшки: типові помилки в макіяжі, яких припускається мало не кожна жінка

Макіяж може стати інструментом, який захистить шкіру від недоліків. Проте, іноді вибір сумнівних засобів або неправильна техніка нанесення може навпаки підкреслити певні недосконалості.

Модні зачіски для жінок за 40 років, які омолоджують та пасують для тонкого волосся – просто та зі смаком

Сьогодні ми поділимось з вами порадами від професійних стилістів, що запропонували найкращі зачіски для жінок 40+. Саме ці стрижки омолоджують та чудово пасують для тонкого типу волосся.