Головний секрет оселедця “під шубою”: ось в якій послідовності викладають шари святкового салату

Більшість господинь під час приготування оселедцю під "шубою" викладають шари салату неправильно. Як насправді потрібно викладати шари цієї страви — розповідає "Сенсація".

Під час приготування салату багато господинь допускають розповсюджену помилку, а саме — неправильно викладають шари салату на блюдо. “Сенсація” розповість, як правильно викладати шари оселедцю “під шубою”, щоб максимально розкрити смак готової страви.

В класичному варіанті оселедцю “під шубою” найпершим шаром йде відварена картопля. Зверху на неї кладуть оселедець. Але є й інший варіант чергування шарів, при якому смак салату буде більш свіжим, трохи маринованим і злегка солодким.

Отже, першим в цьому варіанті потрібно викладати буряк.

Ось як правильно викладати слої оселедцю під шубою
Ось як правильно викладати слої оселедцю під шубою

Наступний після нього шар — це цибуля. В поєднанні із буряком вона подарує салату гостро-солодкий пікантний присмак.

Зверху на цибулю викладають шар оселедцю. Він буде віддавати сік буряку та цибулі і водночас продовжить маринуватись, вкритий верхніми шарами.

Щоб трохи прибрати солоність оселедцю — на нього зверху викладають шар картоплі. Далі — повторюють шар цибулі.

Наступний шар — подрібнене варене яйце. Слідом за ним — горошок, морква і на завершення другий шар буряку.

Наприкінці салат прикрашають майонезною сіточкою. Щоб створити додаткову пікантність — майонез змішують із гірчицею у невеликій кількості.

Щоб оселедець “під шубою” добре просочився — йому буде достатньо і двох годин. Залиште салат в холодильнику або іншому місці на 2-3 години. Взимку при наявності морозів можна винести його на балкон.

Як правильно викладати слої оселедцю під шубою
Як правильно викладати слої оселедцю під шубою

Особливе завдання під час приготування цього новорічного салату — правильно обрати рибу.

Оселедець повинен бути великого розміру, без пошкоджень на поверхні і без зморщеного хвосту. До салату краще підходять жирні екземпляри оселедцю. Перед покупкою риби бажано натиснути на зябра. Якщо після цього виступить світла рідина — значить, перед вами оселедець необхідного ступеню засолки.

Схожі статті

Яке ж Різдво без куті? 49-річна Наталія Могилевська поділилась рецептом своєї фірмової куті

Українська співачка Наталія Могилевська напередодні Різдва поділилась із шанувальниками рецептом фірмової куті. Як зірка готує святкову страву — читайте на "Сенсації".

Як та скільки часу можна зберігати рибу в холодильнику — неочікуваний секрет від шеф-кухаря

Святковий стіл на новий рік завжди містить в собі страви із риби. Розповідаємо читачам "Сенсації", як та скільки часу можна зберігати рибні страви в холодильнику після приготування.

Що додати в салат “Крабовий” для ще кращого смаку: цей 1 інгредієнт вирішує все

Що додати до салату з крабових паличок, щоб він став просто унікальним! Ці прості секрети допоможуть зробити з цієї страви справжній шедевр! А гості проситимуть лише добавки!

Овочі більше не потрібно варити: новий рецепт салату “Шуба” будуть просити у вас всі гості

Виявляється, овочі більше не потрібно варити, адже ж новий рецепт салату "Шуба", який у вас будуть просити всі гості. Він виходить ще ніжнішим і кориснішим.

Для новорічної ночі потрібно готувати не більше 7 страв, і ці 2 обов’язково мають бути на столі

Новорічна ніч, гості та купа страв, від яких аж прогинається стіл. Але для чого потрібно стільки їжі? Насправді на столі має знаходитися всього 7 страв. І цьому є розумне пояснення.

“Коли ікри мало, а гостей багато”: Тетяна Літвінова дала рецепт на Новий рік – млинцевий торт

Торт із несолодких млинців, але зі сьомгою та трьома видами ікри з різної риби можна приготувати вже на це Різдво та Новий рік. Страва підійде для тих, хто має мало ікри, але багато гостей.